دفتر مطالعات صنعت


دفتر مطالعات صنعت، به عنوان مرکزی برای مطالعات تخصصی صنعت با رویکرد علوم انسانی- اسلامی و با توجه به مزیت رقابتی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام که برخورداری از یک نگاه میان‌رشته‌ای و بهره‌گیری از منابع انسانی متعهد به آرمان‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی است، عمل خواهد کرد.
این طرح با همت گروه مدیریت صنعتی دانشکده معارف اسلامی و مدیریت راه‌اندازی شده و با پشتوانه اعضای هیات علمی این گروه اداره خواهد شد، ضمن اینکه به فراخور از سایر اعضای هیات علمی دانشگاه یا فارغ‌التحصیلان و اساتید بیرونی نیز بهره‌گیری می‌شود.
9-3

تبیین چشم انداز، مأموریت و اهداف و ارزشهای دفتر مطالعات مدیریت اسلامی

مهم­ترین اهداف تاسیس این دفتر را می­توان در قالب موارد زیر ارائه کرد:

نکته آغازينی که در ورود به حوزه مطالعات مدیریت اسلامی باید به آن توجه داشت، گستردگی و پیچیدگی مطالعاتی است که در این زمینه انجام شده و یا قابل انجام است. از مطالعات خُرد و کلانِ نظری و ایده‌ها و اندیشه‌های مغفول گرفته تا مطالعات کاربرديِ مديريت در شاخه‌هاي مختلف آن و از مطالعات تفسیری، حدیثی و فقهی گرفته تا پژوهش‌های فلسفی و روش‌شناختی و مانند آن. مطلب فوق ما را به این نکته رهنمون می‌سازد که شناسایی چشم انداز و مأموریت دفتر مطالعات مديريت اسلامي در انبوهِ این زمینه‌ها و تعیین حدود و نقطه آغاز فعالیت‌های آن امری‌ است که پیش از هر اقدامی ضروری به نظر می‌رسد. بر همین اساس و با توجه به تجربه‌های مشابه پیشین می‌توان چشم انداز، مأموریت و اهداف دفتر مطالعات مديريت اسلامي را به صورت زیر تصویر نمود: 2.1 چشم انداز دفتر تبدیل شدن دانشکدهی معارف اسلامی و مدیریت به مرکزی تأثیرگذار در حوزه‌ی مدیریت اسلامی در سطح جهانی. 2.2 مأموریت دفتر دفتر مطالعات مدیریت اسلامی دانشکدهی معارف اسلامی و مدیریت تلاش می‌کند تا با بهره‌گیری از ظرفیت‌های انسانی، نرم افزاری و سخت افزاری موجود و یا قابل تحصیل و انسجام‌بخشی به این ظرفیتها، در مسیر انگیرش، آموزش، آموزشِ پژوهش، پژوهش و اقدامات ترویجی در حوزه مدیریت اسلامی حرکت کرده و با همراهی تمامی اساتید دانشکده گام‌های مؤثری را جهت رشد متوازن دانشجویان دانشکده (در زمینه‌هایی نظیر نگارش مقالاتی معتبر، تألیف پایان‌نامه‌هایی محققانه و اجرای پروژه‌هایی کارآمد) برداشته و هدف تولید و ترویج دانش مدیریت اسلامی را محقق نماید. 2.3 اهداف دفتر 1. اصلاح سرفصل‌های آموزشی (کلیه دروس تخصصی و عمومی مرتبط با حوزه‌ی مدیریت اسلامی) 2. توليد محتوا جهت راه اندازی دورههاي دکتري «معارف اسلامي و مدیریتِ ...» 3. تولید محتوا جهت راه اندازی دوره دکتری «آموزه‌های اسلام در حوزه مدیریت» 4. طراحی دوره‌های موازی جایگزین با واحدهای رسمی دانشگاه – در بستر نظام دروس حوزوی دانشگاه - جهت آشنایی عمیق‌تر دانشجویان مستعد و علاقه‌مند با معارف اسلامی. 5. تدوین راهبرد دانشکده در بحث مدیریت اسلامی و نقشه راه متناسب با آن. 6. تشکیل هسته‌ی تخصصی تدبر و تفسیر مدیریتی در قرآن کریم. 7. تشکیل هسته‌ی تخصصی فقه الاداره و اصول تخصصی فقه الاداره. 8. تشکیل هسته‌ی تخصصی مطالعات حدیثی در مدیریت. 9. تشکیل هسته‌ی تخصصی اخلاق کسب و کار با نگاه اسلامی. 10. تشکیل هسته‌ی تخصصی تاریخ و تمدن اسلامی (با تأکید بر دروس سیره‌ی معصومین(علیهم‌السلام)، کلیات تمدن اسلامی، ادبیات فارسی، ولایت فقیه، مهدویت) با رویکرد نظام سازی و تمدن سازی. 11. تشکیل هسته‌ی تخصصی فلسفه مدیریت اسلامی. 12. بررسی و معرفی اولویت‌های پژوهشی متناسب با بحث تلفیق در هماهنگی تنگاتنگ با معاونت پژوهشی و تحصیلات تکمیلی دانشکده و گروه‌های آموزشی. 13. زمینه‌سازی جهت تشکیل هسته‌های علمی مطالعات مدیریت اسلامی با استفاده از ظرفیت اساتید و دانشجویان. 14. ارتباط با دانش‌آموختگان به منظور به روز رسانی دانش مدیریت اسلامی ایشان از یک سو و بهره‌مندی از ظرفیت‌های تجربی و دانشی ایشان در شناخت حل مسائل با رویکردهای اسلامی. 15. همکاری نظام‌مند و تشکیلاتی با انجمن‌ها و مجموعه‌های ملی و بین‌المللی مرتبط با مدیریت اسلامی. 16. تلاش برای تدوین محتوای درسی مناسب در رشته مدیریت برای مطالبه روزافزون نظام دانشگاهی ملی و بین‌المللی در حوزه تلفیق. 17. زمینه‌سازی برای معرفی مکتب روش‌شناختی مدیریت اسلامی دانشگاه امام صادق(علیه‌السلام) و اشاعه آن.

 ارزش‌های حاکم بر فعالیتهای دفتر - در نظر داشتن راهبردهای ابلاغی مقام معظم رهبری به دانشگاه امام صادق (علیه السلام). - حرکت در مسیر چشم انداز و بیانیه‌ی مأموریت مصوب دانشگاه. - مشارکت حداکثری اعضاء هیئت علمی و پرهیز از حرکت‌های محدود فردی و گروهی. - تقیّد به قوانین موجود دانشگاه و فعالیت در قالب ظرفیت‌های موجود (اعم از تعداد واحدهای در نظر گرفته شده برای هر درس، رویه‌های آموزشی و ...). حرکت در مسیر اهداف تعیین شده به گونه‌ای چابک؛ 3 تبيين رويکرد و ساختار دفتر مطالعات مدیریت اسلامی جهت تحقق اهداف در دستور کار بیان شده دفتر مطالعات مدیریت اسلامی تلاش خواهد کرد تا با تمرکز بر اهداف ياد شده، ضمن برنامه‌ریزی، انسجام‌بخشی و هدایت ظرفیت‌های موجود، به تهیه و تولید محتوا برای دروس تخصصی و عمومی مرتبط با حوزه‌ی مدیریت اسلامی بپردازد. اقدامی که در بلند مدت منجر به اصلاح طرح درس کلیه دروس مرتبط شده و زمینه را برای برگزاری دوره دکتری «آموزه‌های اسلام در حوزه مدیریت» و دوره‌های دکتری «معارف اسلامي و مدیریت ...» فراهم خواهد کرد. برای تحقق این مهم، اعضای اصلی دفتر عبارت‌اند از مسئول دفتر که توسط رئیس دانشکده منصوب شده و گروه پژوهشگران عضو در هسته‌های پژوهشی دفتر که با معرفی مسئول دفتر و تأیید رئیس دانشکده به عضویت این هسته‌ها در می‌آیند. مسئول دفتر ضمن برنامه‌ریزی و هماهنگی فعالیت‌های انجام شده در راستای تحقق اهداف مذکور، به همراه گروه پژوهشگران هسته‌ها در فرآیند تولید محتوا مشارکت جدی خواهد داشت. هسته‌های تخصصی دفتر مطالعات مدیریت اسلامی عبارت‌اند از : 1. هسته‌ی فقه الاداره 2. هسته‌ی تفسیر مدیریتی 3. هسته‌ی تاریخ و تمدن اسلامی 4. هسته‌ی مطالعات حدیثی مدیریتی 5. هسته‌ی اخلاق کسب و کار 6. هسته‌ی فلسفه‌ی مدیریت اسلامی در ضمن همان گونه که در نمودار ارائه شده نیز قابل مشاهده است، جایگاه دفتر مطالعات مدیریت اسلامی در نمودار سازمانی دانشکده، مستقیماً در ارتباط با ریاست دانشکده تعریف شده و تعاملات این دفتر به طور مستقیم با ریاست دانشکده خواهد بود.


 
 

ما مشتاق موفقیت یکدیگریم