انجمن علمی دانشجویان معارف اسلامی و مدیریت


«رهبری و مدیریت در عرف امروز با همه توسعه و شمول که پیدا کرده‏ است اگر بخواهیم مترادفی براي آن‌ها در مصطلحات اسلامي پيدا كنيم بايد بگوییم: ارشاد و رشد، يا هدايت و رشد. قدرت رهبري همان قدرت بر هدايت و ارشاد است و در اصطلاحات اسلامي، قدرت مديريت همان‏ است كه در اصطلاح فقه اسلامي، «رشد» ناميده شده است.» شهید مطهری رحمة الله علیه
دانشجو به‌عنوان یکی از ارکان آموزش عالی، بایستی علاوه بر بینش صحیح، خود را در قبالِ جامعه و وظیفه آینده‌اش نیز مسئول بداند که لازمۀ آن داشتنِ دانش و مهارت است که دانشگاه وظیفه آموزشِ دانش را بر عهده دارد لذا یک دانشجو بایستی ضمن دریافتن خلأهای آموزشی نسبت به آشنایی بامهارت های مرتبط نیز اقدام کند. اینجاست که نقش دانشجوی پویا و فعال به‌خوبی نمایان می‌شود. در نظام آموزش عالی ما، ساختاری که برای دانشجویان تعریف‌شده است؛ انجمن‌های علمی است. توجه به این ساختار و فعالیت‌ها در آن می‌تواند نقش مهم و بسزایی درروند رشد پژوهشی دانشگاه‌ داشته باشد.
انجمن علمی دانشجویی امکانی است برای تمرین داوطلبانه فعالیت‌های علمی و یادگیری مهارت‌ها در قالب کارگروهی. دانشجویان با اهداف علمی و تخصصی گرد هم می‌آیند و با فعالیت در انجمن‌های علمی ضمن ترویج و تعمیق فضای علمی در دانشگاه‌ها، زمینه رشد خود را نیز فراهم می‌آورند. انجمن علمی علاوه بر آن، فرصتی برای پیاده‌سازی آموخته‌ها و مشاهده نتایج آنان در عمل نیز هست.
photo219221217212739452

انجمن علمی دانشجویان

معارف اسلامی و مدیریت

انجمن علمی دانشجویان معارف اسلامی و مدیریت رویه و جهت‌گیری متفاوتی نسبت به سال‌های گذشته داشته است و این تفاوت نشات گرفته از توصیه‌های اساتید و بزرگان دین بود؛ هرچند که امروزه این مفهوم را می‌توان در لابه‌لای مفاهیم و تحقیقات بازاریابی نیز مشاهده نمود و آن عبارت است از اصل نیاز و این که نیاز یک امر درونی است که باید خود فرد از آن آگاهی یابد و در راستای پاسخ بدان بکوشد. لذا باید بر این باور بود که بجای داشتن برنامه‌های متعدد و بعضاً بی‌کیفیت و هم‌چنین اسراف منابع بیت‌المال سعی شود در راستای نیاز دانشجویان به حوزه‌ها و مسائل مدیریتی مختلف، برنامه داشت که لذا چنین بینش و نگرشی نکات زیر را برای ادامه مسیر گوشزد می‌کند که عبارت‌اند از:

1. انجمن علمی یک‌نهاد و بستر دانشجوییِ تسهیل گر فعالیت‌های علمی و پژوهشی است در خارج از سیستم معمول و مملو از بروکراسی دانشگاه. در انجمن‌های علمی علاوه بر کمک های مالی و غیرمالی(طراحی پوستر و چاپ آن، سالن و ....) باید حمایت‌های فکری لازم مثل در اختیار گذاشتن اطلاعاتی از اساتید و تجارب امور اجرایی و..... را داشته باشد. البته لازمه آن ساخت یک برند، هویت واقعی و حقیقی و هم‌چنین معتبر برای انجمن‌های علمی است که لازمه این کار حمایت‌های اساتید و نهادها و معاونت‌های دانشگاه است؛ هرچند که بنظر می‌رسد باید دانشگاه برای ساخت چنین هویتی از فعالیت نهادها و بخش‌های موازی در دانشگاه جلوگیری نماید تا با تمرکز بیشتری فعالیت‌ها انجام شود. لازم به ذکر است که تسهیل امور جاری انجمن یکی از مهم‌ترین دستاوردهای انجمن می‌تواند باشد. جای تشکر دارد که مسئولین معاونت دانشجویی نیز با کاهش بروکراسی و شکل‌دهی یک فضایی مبتنی بر صمیمیت و اعتماد، تا حدودی موانع قبلی را برطرف کنند.
2. در جذب افراد و فعالیت دانشجویان در انجمن محدودیتی نباید قائل بود ولی جذب و فعالیت افراد باید آرام‌آرام و متمرکز بر فعالیتی علمی و رشدی باشد که فرد در آن احساس رشد نماید، مشارکت و سپردن مسئولیت و تقسیم‌کار می‌تواند به این امر کمک کند.
3. بنای اصلی انجمن باید بر استفاده حداکثری از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بیرونی دانشگاه باشد، چراکه این خلأ بین تئوری و عمل در ذهن دانشجویان بوده و هست و دوست دارند که با افرادی در این حوزه آشنا شوند تا مسائل جدیدتر و تجربیات بیشتری بیاموزند؛ چرا که این تنوع خودِ محرکی است برای خلاقیت و نشاطِ بیشتر علمی. البته مؤید این امر هم می‌تواند توصیه‌های حضرت آقا بر پیوند بین حوزه مسائل جاری کشور و دانشگاه‌ها باشد. لذا باید سعی شود در این راستا با نهادهایی مثل اتاق بازرگانی، مرکز رشد و کارآفرینی، انجمن علمی مدیریت دانشگاه‌های تهران و شهید بهشتی و علامه، اتحادیه انجمن‌های علمی مدیریت و... همچنین فارغ‌التحصیلان شاغل در نهادها و دانشگاه‌های دیگر ارتباط گرفت.
4. حداکثر استفاده از ظرفیت فضای مجازی؛ انجمن علمی باید با استفاده از فضای مجازی ارتباط آسان‌تر، بهتر و مؤثرتری داشته باشد. ضرورت دارد سایت و کانال تلگرام بروز رسانی شود و محتواهای لازم در اختیار دانشجویان قرار گیرد .
5. پرهیز از کارهای موازی و تکراری؛ یکی دیگر از اصول و تغییرات اصلی انجمن نسبت به گذشته، باید پرهیز از موازی کاری‌ها، و فعالیت‌های گذشته و مشابه باشد.


سید محمد افقهی

دبیر انجمن


دانشجوی معارف اسلامی و مدیریت مالی، ورودی 94

محمداحسان پورصفا

قائم مقام انجمن


دانشجوی معارف اسلامی و مدیریت صنعتی، ورودی 94

مسعود شکری

مسئول گفتمان‌سازی


دانشجوی معارف اسلامی و مدیریت صنعتی، ورودی 92

میلاد عیسایی

مسئول اجرایی


دانشجوی معارف اسلامی و مدیریت مالی، ورودی 94

علیرضا شیرویه صفت

مسئول امور مالی


دانشجوی معارف اسلامی و مدیریت مالی، ورودی 94

سید امیر بهشتی مسئله‌گو

مسئول امور محتوایی انجمن


دانشجوی معارف اسلامی و مدیریت صنعتی، ورودی 94
 
 

ما مشتاق موفقیت یکدیگریم